Vücut Dismorfik Bozukluğu

Bu hastalığa sahip bireyler, belli bir vücut bölgelerinin gerçekte olmayan ya da çok belirsiz olan bir kusurunu çok büyük bir kusurmuş gibi algılarlar ve sürekli bunu kontrol etmekle ve düzeltmekle uğraşırlar. Bu kaygı ve uğraş onların bütün zamanlarını ve enerjilerini alacak boyutlara çıkabilir.  Bu “hayali” kusurlarıyla ilgili düşünceleri ve aşırı ilgilenmeleri nedeniyle işlerini yapamaz, toplum içine çıkamaz duruma gelebilirler. 


En çok rahatsız olunan vücut bölgeleri; burun, saçlar-kaşlar-sakallar-kirpikler, kulaklar, boy kısalığı/uzunluğu ve ciltteki küçük benler, lekelerdir. Son yıllarda özellikle erkeklerde vücut kas kitlesi ile ilgili aşırı zihinsel uğraşların görüldüğü vakalar artmaktadır. 


Aslında hastalarda bu vücut bölgeleri ile ilgili ya hiç bir kusur yoktur ya da söylenmeden fark edilmeyecek, başka biri için hiç önemli olmayacak derecede olan bir kusur vardır. Ama bu hastalığa sahip bireyler bunu yaşamlarının en önemli konusu ve sorunu olarak kabul ederler, öyle algılarlar ve bu kusuru düzeltmek için çeşitli arayışlarda bulunurlar. Örneğin, gereksiz 
ilaçlar kullanırlar, tedaviler alırlar, hatta kendilerini gerekli olmayan estetik ameliyatlara maruz bırakırlar. 


Bu hastalar psikiyatri uzmanlarına genellikle kendi istekleriyle başvurmazlar, çünkü sorunlarının ruhsal kaynaklı olduğunu düşünmezler ve buna kolay kolay ikna olmazlar. Genellikle yakınlarının ısrarıyla ya da bu ruhsal hastalığın yol açtığı ikincil psikiyatrik bozukluklar (depresif bozukluk, kaygı bozukluğu) nedeniyle psikiyatri uzmanına başvururlar. 


Tedavilerinde ilaçlar (antidepresan ilaçlar ve antipsikotik ilaçlar) ve psikoterapiler kullanılır.

Call Now Button