Yaygın Anksiyete Bozukluğu

Toplumda genellikle “çok evhamlı olmak” olarak tariflenen hastalıktır. Bu kaygı bozukluğu türünde birey belirli bir konudan ziyade birçok yaşam olayı ve günlük konuyla ilgili kaygı (endişe) duyar. Örneğin, telefon çalınca bir yakınının başına kötü bir şey geldiği haberini alacağından, karşıdan karşıya geçerken kendisine ya da çocuğuna araba çarpacağından ya da herhangi olumsuz bir olay olacağından sürekli olarak endişe duyar. 


Diğer kaygı bozukluklarından temel farkı, kaygı ve endişenin belli bir olaya ya da duruma özgü olarak gelişmemesidir. Ayrıca endişenin panik atağındaki gibi aniden başlamaması ve günün önemli bir bölümünde var olacak şekilde uzun sürmesi diğer farklardır. Ayrıca bu endişeye, kas gerginliği, kolay yorulma ve uyku bozukluğu gibi bedensel belirtilerde eşlik eder. 


Bu bozukluğun tanısının konulması için yukarıdaki belirtilerin en 6 ay devamlı sürmesi gerekir. Yaygın anksiyete bozukluğu belirtilerde artma ve azalmalarla giden kronik bir hastalıktır.


Yaygın anksiyete bozukluğunun yaşam boyu yaygınlığı 
%3-6dır. Kadınlarda 2 kat daha sıktır. Başlangıç yaşı 20’li yaşların başlarıdır.Yaşlılarda en sık görülen anksiyete bozukluğudur.


Tedavisinde antidepresan ilaçlar ve bilişsel davranışçı psikoterapi öncelikli yaklaşımlardır.

Call Now Button