Kadında orgazm bozukluğu

Olağan bir cinsel uyarılma evresinden sonra orgazmın sürekli olarak ya da tekrarlayıcı bir biçimde gecikmesi ya da hiç olmamasıdır. Bu tanı konulurkenkadının yaşı, cinsel deneyimi ve aldığı cinsel uyarının yeterliliği göz önüne alınmaktadır. Eğer sorun, odak, yoğunluk ve süre olarak yetersiz cinsel uyarılmaya bağlıysa kadında orgazm bozukluğu tanısı konulamaz. 


Klitoris, kadın dış cinsel organlarında sinir uçlarının en yoğun bulunduğu, en duyarlı bölgedir. Klitorisin uygun şekilde ve yeterli süre doğrudan uyarılması ile her kadın orgazm olur.


Orgazmın vajinal ve klitoral biçimindeki ayrımı yapaydır. Orgazmın hem vajinal hem de klitoral bileşenleri vardır. Hatta ne klitoral ne de vajinal uyarı olmaksızın, fanteziler, düşler gibi psikolojik uyaranlarla ya da başka erojen bölgelerin fiziksel uyarısıyla da orgazm gerçekleşebilir. Öte yandan, kadın orgazmında klitoral uyarı önemlidir. Vajinal uyarılma yüksek derecede haz verdiği halde, belki de çoğu kadında orgastik refleksi başlatmada katkısı daha azdır. Klitoral uyarılma yoğunluğu cinsel eylemin şekline göre değişir. En yoğunu doğrudan klitorisin uyarılması veya üzerine baskı uygulanmasıdır. Cinsel birleşme hafif bir klitoral uyarı sağlar, bu da orgazmı başlatmaya yetmeyebilir. Klitoris üzerine en yoğun baskı, kadının üstte olduğu pozisyonda gerçekleşir. 


Kadın orgazmının ortaya çıkmasını gerektiren uyarılma derecesi kadından kadına değişir, sadece bireyler arasındaki değişiklik söz konusu değildir, aynı kadın farklı zamanlarda farklı düzeylerde uyarılma gereksinimi hissedebilir.


Tam uyarılmış ve heyecanlanmış bir kadın, arzuladığı bir eşle bir iki koital (birleşme) hamle ile orgazma ulaşabilirken aynı kadın çok arzulamadığı birisiyle seviştiğinde daha uzun süre klitoral uyarılmaya gereksinim duyabilir.


Kadınlar orgazma ulaşma eşikleri konusunda farklılıklar gösterirler. Bazı kadınlar herhangi bir cinsel uyarı ile orgazm olurken, diğerleri yoğun ve uzun klitoral uyarılma gerektirir. Bazı 
kadınlar bir kere orgazm ile kendilerini doyumlu hissederken diğerleri çoğul orgazm gereksinimi hissedebilir. 


Kadınlarda cinsel istek, uyarılma ve orgazm bozukluğunun bir arada olma durumu nadir değildir. Bu sorunlar kadının cinsel yaşamının başından beri var olabileceği gibi önceden herhangi bir sorun yok iken sonradan da gelişebilir.

Call Now Button